.
                        
منوي اصلي
 فروغ محفل روح الله
»    آشنايي با محفل
 ارتباط با پايگاه
 
صفحات سايت
نام صفحهVISITS
 کلمات عارفانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی[848]
 اشتراكات امام و رهبري[1088]
 كتاب ولايت[1319]
 تازه ها و مقالات[1476]
 امام * انقلاب * رهبري[1646]
 اسوه ذكاوت[1038]
 فهرست مقالات استاد[1621]
 آثار نوشتاري استاد[2408]
 سرگرمي و آموزشي[2034]
 منشور پايگاه[2452]

نمايش آرشيو صفحات

لینک دوستان

سروش مهتاب

تمام لينك ها

لينكستان
فروغ مهتاب


ندای بشیر


کیمیای وصال


تجلی مهتاب


دفتر نشر آثار مقام معظم رهبري


دفتر مقام معظم رهبري


رياست محترم جمهور


نشريه سراسري تجلي


با مهتاب


شکر مهتاب


مهر مهتاب


فروغ رحمان


باران رحمت


پیام مهتاب


بهشت مهتاب


جدیدترین تصاویر


 
 
اسوه ذكاوت
 
 

تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

رویکردی موجز بر ابعاد شخصیتی رهبر معظم انقلاب اسلامی

هاشم هاشمی نسب،

کارشناس زبان و ادبیات فارسی

تبیین آرمان‌ها و اهداف بنیادین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بی‌شک از جمله فعالیت‌هایی است که همواره مورد توجه و تحسين صاحبان انديشه و بزرگان فرهنگ واقع شده است.

در این میان ژرف‌نگری در مسیر چشمه خروشان ملت ایران اسلامی به زعامت پیر و مقتداي الهي، حضرت امام خمینی(س) جز از عهده متعمقان و صاحب‌نظران متبحّر که همواره از تاریخ توشه اندیشه و تجربه به یادگار می‌گیرند، برنمي‌آيد. انسان‌هايي که از معادن افکار، اهداف ناب و آرمان‌های اصیل انقلاب  که بر پایه دیدگاه معنویت و حقانیّت است، استخراج نموده و هيچ‌گاه مبتلا به بیماری «حجاب معاصرت» نمی‌شوند.

«حجاب معاصرت» معضلی است که متاسفانه چه بسیار از تاریخ‌انديشان و صاحب‌نظران، گرفتار آن شده‌‌اند و از ضبط و تحلیل واقعي بسیاری از وقایع مهم تاریخی هم‌عصر خود غفلت ورزیده‌اند. چرا كه معاصر شدن اين تاريخ‌نگاران با برخي وقايع تاريخي عظيم كه تاثيرات بسزايي در پيشبرد  فرهنگ و دانش، همچنين تعيين نوع مسير نگرش بشري داشته است؛ حجابي در تحليل واقعي و ضبط حقيقي چنين رويكردهاي عظيمي بوده است. لذا بر اصحاب اندیشه و قلم شایسته است که با بیداری کامل و عاري از تعينات زمان و مكان، با بینشی وسیع حقایق تاريخي را به یادگار بگذارند.

در اين راستا مصداق‌هاي فراواني وجود  دارد كه اگر ديده‌اي ژرف‌نگر به روزگار بنگرد، نمونه‌هاي بارزي از اين موضوع به دست مي‌آيد. حتي جالب‌تر اينكه برخي از اين مصداق‌ها در اين عصر هم وجود دارد كه شايد در اولين نگاه، مساله  به سادگي قلمداد مي‌گردد و اهميت شاياني براي آن قائل نمي‌شود. در حالي كه اين موضوعات هم‌اكنون در حال رقم‌زدن چشم‌اندازهايي جامع جهت آتيه يك جامعه و يك كشور مي‌باشند.

 به راستی در این سال‌ها بارها از حوادث گوناگون سخن گفته‌ايم و بحران‌ها و فراز و نشیب‌های انقلاب اسلامی را به تحلیل و روایت نشسته‌ایم و به کرّات خود را مفتخر به عبور از چالش‌هاي سياسي و طوفان‌ها و تهدیدات بين‌المللي ديده‌‌ایم، ولي آیا تا به حال از نوع  تدابیر، راهنمایی‌ها  و  هوشیاری و نگرش سکاندار و راه‌آشنای این کاروان نیز ،سخنی به زبان رانده‌ایم؟!

حضرت آیت الله خامنه‌ای، راهبر فرزانه‌ای که همواره با هوشیاری، شجاعت و تدبّر و خلاقیّت، جامعیت دینی و علمی خود را بارها به اثبات رسانیده است و  توانسته است کشتی انقلاب اسلامی ایران را پس از بنیانگذار کبیر آن از میان طوفان‌های سهمگین مشکلات و مصائب روزگار به ساحل امن سلامت،  رهنمون شود.

شیرمردی که جامعیت تدبیر وی در برگ برگ حوادث تاریخ انقلاب از بدو تشکیل، همچون گوهری تابناک می‌درخشد و به همین منظور توانست بارها و بارها در مواضع گوناگون ديني، اجتماعي و سياسي، مفتخر به تمجید و تحسین و تكريم مراد و مرشد الهي‌، روح تابناك خدا، حضرت امام خمینی(س) گردد:

« یکی از بازوهای پرتوان جمهوری اسلامی ... برادری آشنا به مسایل فقهی و متعهد به آن ... ازجمله افراد نادری که چون خورشید روشنی می‌بخشد.... متعهد و مبارز در خط مستقیم اسلام... عالم به دین و سیاست ... کسی که آوای دعوت او به صلاح و سداد در گوش مسلمین طنین‌انداز است... سربازی فداکار در جبهه جنگ و معلمی در محراب، خطیبی توانا درجمعه و جماعات و راهنمای دلسوز در صحنه انقلاب... در حکم آیه شریفه اشداء علی الکفار و رحماء بینهم ... من آقای خامنه‌ای را بزرگ کردم... ایشان سرمایه انقلاب هستند... ایشان از اجتهادی که لازمه ولایت فقیه می‌باشد، برخوردارند... ایشان الحق شایسته رهبری‌اند، با بودن آقای خامنه‌ای شما خلا رهبری ندارید و ...»(1)

صاحب‌نظری که فراست اندیشه‌اش راهگشای یکایک چالش‌های بیست سال دوران ولايت‌شان بوده است و این‌گونه توانسته‌اند با گذشت زمان بن‌مایه‌های عمیق علمی و قابلیت‌های شگرف شخصیتی خود را به همگان اثبات نمایند.

اندیشه‌های خلاق رهبر معظم انقلاب یکی دیگر از قله‌های رفیع شخصیت گران‌سنگ ايشان است و این‌ خصیصه‌ها همواره توانسته‌است چشم‌اندازهای بدیع پیشرفت و تکامل را فرا روی ایرانیان بگشاید و آنان را از هجمه‌های خطرناک تهاجم و ناتوی فرهنگی و جنگ‌های نرم سياسي و ... برهاند.

از جمله این ابداعات می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

-         ترکیب آرمانگرایی و واقع نگری

-         تجدد فکری و سیاسی

-         تعریف مبانی اصولگرایی اصلاح‌طلبانه

-         برپایی جنبش نرم‌افزاری و تولید علم

-         ایجاد بستر‌های مناسب فرهنگ‌سازی دینی و آرمانی در قالب نامگذاری‌های سالیانه

-         ارائه تعریف جامع دموکراسی و مردم‌سالاری دینی و جامعه مدنی

-         ترغیب‌ و پیگیری‌های مستمر جهت تدوین سند چشم انداز 20ساله نظام جمهوری اسلامی

و بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های فرهنگی که به حق توانسته‌ است ترسیم‌گر روند رو به رشد ابعاد گوناگون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد و ره‌آورد‌های متعالی آزادی دینی و اندیشه‌های حکمی و بنیادین اسلامی را به بار بنشاند.

و اکنون بر ماست که با تبعیت صادقانه و ارادت به اهداف معنوی امام راحل(س)، مجدانه به پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) همت گماریم و در مسیر تعالي فرهنگي و سياسي، و عمران و آبادانی میهن عزیزمان ايران کوشا باشیم. ان شاء الله

 

پي نوشت‌ها:

1- صحيفه نور، ج 20،ص 455 و ج15، ص 279 و ج 12، ص 504 و ج15،ص279.

 

 

 

بازديد : 1038 بار نمايش يافته است .

کلمات کليدي : : ابعاد شخصيتي رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي